Krom atmosfer tabakası

Krom atmosfer tabakası

Krom atmosfer güneşin dış katmanlarından biridir. İnsanların Dünya yüzeyinden gördüğü katman, fotofotoğrafların tam üzerindedir. Krom atmosferi adını koyu kırmızı olan renginden alır. Helyum, 1868’de güneş tutulması sırasında kromozomun emisyon hatları incelenerek keşfedildi.
Güneşin atmosferi, özellikle fotofer, krom atmosferi ve korona olmak üzere çeşitli katmanlardan oluşur. Güneşin iç katmanlarından çıkan güneş enerjisinin dış katmanlara güneş ışığı olarak algılanmasıdır. Güneş atmosferinin alt tabakası fotoforlardır. Yaklaşık 300 mil (500 kilometre) kalınlığındadır. Güneş enerjisinin ışık olarak serbest bırakıldığı Fotofer’de, güneşten Dünya’ya olan mesafe nedeniyle, ışık yaklaşık sekiz dakika içinde gezegenimize ulaşır.
Işığa duyarlı, parlak ve parlak plazma granülleri ve güneşin manyetik alanı yüzeyde kırıldığında ortaya çıkan daha koyu ve daha soğuk güneş lekeleri ile karakterizedir. Güneş lekeleri güneş diskinde hareket ediyor gibi görünüyor. Gökbilimciler bu hareketi gözlemleyerek güneşin kendi ekseni üzerinde döndüğünü fark ettiler. Güneş katı bir şekle sahip olmayan bir gaz topluluğu olduğundan, farklı bölgeleri farklı hızlarda döndürür. Güneş, yaklaşık 24 gün içinde ekvator bölgesinde dönerken, kutup bölgelerinin tam bir daire yapmasından önce 30 günden fazla geçmelidir.
Güneş patlamaları, X-ışınları, ultraviyole radyasyon, elektromanyetik radyasyon ve radyo dalgaları üretir. Bir sonraki seviye kromondur. Krom atmosfer aşırı ısıtılmış hidrojeni yakarken kırmızımsı bir ışıltı yayar. Ancak kırmızı kenarlık sadece toplam güneş tutulması sırasında görülebilir. Diğer zamanlarda, krom atmosferinin ışığı, daha parlak fotoforlara karşı görülemeyecek kadar zayıftır. Kromozom, güneşten en dış katmanına, tepeye doğru ısı iletilmesinde rol oynayabilir.
Güneş atmosferinin üçüncü katmanı taçtır. Sadece toplam güneş tutulması sırasında görülebilir. Beyaz füzeler veya uzaya akan iyonize gaz tüyleri gibi görünüyor. Güneşin tacındaki sıcaklıklar 3,5 milyon derece Fahrenheit’e (2 milyon santigrat derece) yükselebilir. Gazlar soğuduğunda güneş rüzgarı olurlar.

Bir cevap yazın